Základní informace pro zájemce o Aikido

Jak začít s Aikido

Zde je pár rad pro ty, kteří chtějí začít s Aikido a neví jak na to. Ve většině oddílů probíhají jednou až dvakrát ročně nábory nových členů. Přesné termíny naleznete na stránkách jednotlivých klubů či nástěnkách sportovišť a jiných informačních místech. Na náboru je většinou prezentováno jak vypadá běžný trénink plus případně exhibice již pokročilejších cvičenců. V závěru je pak místo pro případné dotazy zájemců a informace o časech a místech tréninků a jejich cena.

K tomu aby jsi začal chodit do Aikido samozřejmě není nutné přijít na nábor. Ve většině dojo (tělocvična, místo kde se cvičí) můžeš přijít na normální trénink, jen se koukat a po tréninku se toho kdo vedl trénink zeptat na podmínky vstupu do oddílu a další věci, co by tě mohly případně zajímat.

O tom, že míníš přijít na trénink, nemusíš nikoho předem informovat. Pokud se stydíš, obáváš, či cokoli jiného, můžeš se jen koukat, ale není nad to vyzkoušet si toto bojové umění na vlastní kůži. Všichni jednou začínali a smát se Ti opravdu nikdo nebude. Nemusíš se však bát, nikdo Tě nebude nutit, aby ses rovnou zapojil.

Pokud by jsi chtěl rovnou začít cvičit v novém dojo, je potřeba přijít včas a před tréninkem se alespoň formálně představit učiteli a požádat ho, zda-li se můžeš zúčastnit tréninku.

- - -

Co na sebe

Nejlepší by samozřejmě bylo Gi (kimono), ale pro začátek ti postačí tepláky a triko. V tomto úboru můžeš cvičit tak dlouho, dokud si sám nebudeš myslet, že nastal správný čas pro obstarání Gi. Na nohy stačí obyčejné přezůvky. Na Tatami (žíněnce) se cvičí naboso, přezůvky jsou určeny jen k pohybu po tělocvičně.

- - -

Co si na trénink nebrat

Je slušnost si odložit a vypnout mobilní telefon. Na tatami je přísně zakázáno konzumovat jídlo a nápoje, pokud se chceš napít, je potřeba opustit tatami. Je potřeba odstranit z těla všechny předměty, které by mohly druhého i tebe zranit, jedná se hlavně o náušnice, náramky, řetízky, hodinky a pod.

- - -

Je Aikido i pro mne?

Pokud si myslíš, že na Aikido jsi moc mladý, starý, slabý, mýlíš se. Techniky tohoto umění jsou založeny na využití síly protivníka, a proto jsou obzvláště vhodné pro ženy i starší lidi. Přebytek fyzické síly může být i na obtíž. Takže pokud Tě Aikido zaujalo, přijď, budeš vítán. Při prvních krocích budeš pod bedlivým dohledem učitele, který Tě povede a pomůže Ti.

- - - - -