Linie Aikido Doshu

Morihei Ueshiba

Morihei Ueshiba

Morihei Ueshiba se narodil 14. prosince ve vesnici Tanabe, v prefektuře Wakayama v Japonsku.

V roce 1912 se Morihei Ueshiba – známý také jako  O-Sensei (velký učitel) opustil  Ayabe a přesunul se na Hokkaido, kde potkal  Sokaku Takeda, od kterého se začal učit Daito-ryu Aiki Jutsu. V roce 1919 O-Sensei navštívil Onisaburo Deguchho mistra sekty Omoto Kyo Shinto v Ayabe,  Kyoto. V roce 1927 se O-Sensei přestěhoval do Tokya a začal učit to, co bylo později známo jako Aikido. V roce 1960 byl Morihei společně s Yosaburo Unoem (desátý dan v Kyudo ) odměněn samotným císařem .V roce 1964 opět obdržel od samotného císaře Hirohita uznání za výjimečné přispění k vývoji bojových umění. O-Sensei Ueshiba nás opustil 26. dubna 1969, ve věku 86 let.

- - -

Kisshomaru Ueshiba

Kisshomaru Ueshiba

Druhý Doshu (vůdce „cesty“), syn O-Senseie Moriheie Ueshiby, Kisshomaru Ueshiba, se narodil v Ayabe, 27. června, 1927.

V roce 1946 byl graduován na univerzitě ve Wasedě, kde vystudoval ekonomii a politologii. Sensei Kisshomaru Ueshiba demonstroval poprvé své aikido v roce 1956 a od tohoto okamžiku je začal učit veřejnost. Začal psát knihy, první z mnoha, učebnici aikida pojmenovanou prostě Aikido, napsal a vydal v roce 1957. V roce 1969 převzal oficiálně titul Doshu Aikida. Japonská vláda ho vyznamenala medailí Zui Hosho v roce 1995. Zemřel 4. ledna v roce 1999, ve věku 77 let.

- - -

Moriteru Ueshiba

Moriteru Ueshiba

Vnuk O-Senseie, syn Kisshomaru Ueshiby, Moriteru Ueshiba.

Narodil se 4. dubna 1951 v Tokyu. V roce 1976 byl graduován na univerzitě Meiji  Gakuin, vystudoval ekonomickou fakultu.

V roce 1999 umírá Kishomaru Ueshiba a novým Doshu se stává jeho syn Moriteru Ueshiba. S nástupem nového tisíciletí a jmenováním nového Doshu přichází i nový přístup v oficiálním postoji Aikikai Hombu Dojo k národním organizacím mimo Japonsko. Aikikai Hombu Dojo oficiálně uznává více než jednu národní organizaci v jedné zemi a tím i možnost, aby v jedné zemi působil oficiálně více než jeden Shihan* (vedl semináře a působil jako zkušební komisař). Tato až neuvěřitelná změna ve vztazích s ostatními signalizuje značnou modernizaci Aikikai Hombu Dojo.

- - - - -